" Zaczarowany ogród"

Niezwykle istotnym elementem rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym jest jego silna potrzeba kontaktu z naturą. Taką przestrzeń stanowi pierwsze i najbliższe dziecku środowisko przyrodnicze – ogród przedszkolny.

18 czerwca dzieci z grupy „Motylki” oraz z grupy „Misie” stworzyły w ogrodzie strefę: smaku, węchu i dotyku w ramach Innowacji Pedagogicznej „Zaczarowany ogród”. Strefa stymulująca zmysł węchu ma na celu wpływać na emocje dziecka, uwrażliwić je, odprężać i uspokajać. W tej strefie dziecko powinno odkrywać zapachy i identyfikować je z danymi roślinami. Ale nie tylko zapach roślin stymuluje zmysł węchu. Należy pamiętać, że ta strefa w ogrodzie jest silnie skorelowana ze strefą smaku. Dzieci zasadziły w ogrodzie : rośliny intensywnie pachnące; nagietek, lawendę; rośliny ziołowe (które można znaleźć także w strefie stymulującej zmysł smaku) tj. tymianek, szałwia, mięta, oregano, majeranek, cząber; krzew intensywnie pachnący, zwabiający motyle : budleja Dawida; Czekamy teraz na efekty naszych działań.